Mi lenne akkor,...?

 

A Történelmiregény-Írók Társasága a Buda&Pest történelmi nagyregénnyel már bizonyította, hogy kiváló csapatként tudnak együtt dolgozni. Ezt 2024-ben megfejelték egy különleges kötettel. Bár ezúttal "csak" 10 szerző vett részt a megírásban, a Nemere István 80. születésnapjára megírt, majd az író hirtelen és váratlan halála miatt emlékkötetté vált Ha... történelmi sci-fiként nagyot szólt.

Bakóczy Sára, Bányai D. Ilona, Benedek Szabolcs, Cselenyák Imre, Farkas Bíborka, Gál Vilmos, Kapa Mátyás, Schmöltz Margit, Soós Tibor és Szélesi Sándor egy egyedi és megismételhetetlen művel tisztelegnek a megjelent könyvei számát tekintve világrekorder mester előtt. Az egyes fejezetekben megjelenik sajátos látásmódjuk és egyéni stílusuk is, ám a történet mégsem esik szét darabokra, hiszen Szélesi személyében tapasztalt szerkesztő, egyben SF-szakértő nyúlt az anyaghoz. 

A cselekmény középpontjában egy világrengető felfedezés áll: két magyar származású fizikus, Almássy Márk és Kerekes Dávid hosszas kísérletezés és rengeteg számítás után megoldják az időutazás kérdését. Míg egyikük a nagyvilág elé akarja tárni az elért eredményt, a másik komoly etikai problémákat vet fel, sőt, figyelmezteti társát arra, hogy az új lehetőség mértéktelen alkalmazása óriási bajokat okozhat a tér-idő kontinuumban. Ha már a filmekből is jól ismert szakkifejezéseknél tartunk, bevallom: bölcsészként nem mindent értettem a regényből, hiába láttam már kétszer oda-vissza az Agymenők összes évadát. A történelmi vonatkozásoknál, neveknél, évszámoknál, eseményeknél és más adatoknál elismerően bólogattam: megint sikerült nekik, mármint a TRT csapatának. Újra ámulatba ejtettek. Biztos sokan lesznek, akik sci-fiként olvassák a könyvet, én alternatív történelmi kalandregényként közelítettem hozzá, és végig meg is maradtam ennél az iránynál. 

Mivel nem tudok kiemelni egy (vagy két, netán három) fejezetet, amelyik különösen tetszett volna, hiszen mindegyiket végigizgultam, sokat nevettem, és gyakran azon gondolkodtam, vajon hogy jutnak ki hőseink az újabb csávából, inkább pár érdekességet villantanék fel. Az első akár kulisszatitok is lehet, de a szerző bizonyára nem veszi rossz néven, ha elárulom. Cselenyák Imre még 2024 augusztusában érdeklődött többek között arról, ki lehetett a fehérvári prépost Könyves Kálmán korában. Némi kutakodás után elküldtem neki, amit találtam, illetve amit tudtam, anélkül, hogy visszakérdeztem volna, mihez is kell. Sejtettem, hogy íróként egy következő regényhez szeretné felhasználni az adatokat, hát öröm volt találkozni ezekkel a kötet lapjain. Aztán egy számomra meglepő dolog: az utolsó fejezetet Benedek Szabolcs írta, aki jó szokásához híven - szerintem lehet ezt annak nevezni ennyi előfordulás után - megint beleszőtte magát a sztoriba, ezúttal a két főhős közötti párbeszédben említődik meg a neve a Fiume magyar korszakában játszódó regény szerzőjeként. Nagyon tetszett, hogy a két fiatal kutató törzshelyén, a Schrödinger's Cat nevű bárban gyakran szól Johnny Cash a zenegépből, ráadásul Gál Vilmos fejezetében még az egyik kedvenc számom, az utolsó dalként rögzített Hurt két sora is helyet kapott. Bár nem vagyok nagy filmrajongó, örültem, hogy Márk viszont az, Dávidot pedig teljesen hidegen hagyja a mozi világa, és a popkultúra se érinti meg igazán. Még egy fejezetet kiemelnék: Schmöltz Margitét, aki 21 különböző Nemere István-könyv címét rejtette el a szövegben. Ebből az elsőt kiemelte, a többit pedig az olvasónak kell megtalálnia. Bevallom férfiasan: kevés könyvet olvastam a mestertől, így nem volt sikerélményem, mégis jó volt olvasni ezeket az oldalakat, a tapasztaltabbaknak pedig ez egy remek játék lehet.

A Ha... meggyőzött arról, hogy ezek a szerzők erre is képesek: ötvözni a tudományos fantasztikumot a történelmi regénnyel, ahogy ezt a tördelést végző Novák Andor borítója is sugallja, a fikció mellett minél inkább törekedve a hitelességre, a pontosságra. Kijár tehát az elismerés a szerzőknek, a szerkesztőnek, a futurisztikus albuma révén zenészként is debütáló tördelő-borítótervezőnek és a nem kis munkát magára vállaló Valentin Kristóf korrektornak. Csak így tovább!


A kötet adatai: Bakóczy Sára - Bányai D. Ilona - Benedek Szabolcs - Cselenyák Imre - Farkas Bíborka - Gál Vilmos - Kapa Mátyás - Schmöltz Margit - Soós Tibor - Szélesi Sándor: Ha... Historycum Kiadó, Budapest, 2024.

Megjegyzések