Karinthyval komolytalanul



Tevan Adolf békéscsabai könyvnyomdája 1912-ben indította útjára a Tevan-könyvtár füzetei sorozatot. Karinthy Frigyes Együgyü lexikonja a sorban másodikként jelent meg, közvetlenül August Forel pszichiáter - magyarosan Forel Ágost - Korunk kulturtörekvései című munkája után. Egy a címe alapján komolynak tűnő mű, majd egy garantáltan humoros Karinthy. A sorozatban különben egymást váltják a líraibb hangvételű vagy elemző, tudományos írások és a könnyedebb szépirodalom akkori kortársai. 

Karinthy 70 oldalas lexikonának sikerét mutatja, hogy több munkájával is szerepelt a sorozatban, ezt a füzetét pedig 1918-ban újra kiadták. 1997-ben a Háttér Kiadó is megjelentette, egy öszvér megoldással élve: az első kiadás tartalmát az 1918-as borítóba csomagolva. A kis kötet egyébként elektronikus változatban is olvasható, még ha a szerkezete nem is teljesen egyezik meg az általam antikváriumban vásárolt füzetével. Itt szabadon elérhető.

A kiadvány lexikon jellegét az adja, hogy szócikkekből áll, persze a "lásd" és a "vesd össze" után olyan kifejezéseket sorol fel a szerző, amelyeknek sokszor csak távolról van közük az eredeti kifejezéshez. A 70 oldalnyi terjedelem 23 címszó részletes bemutatására pont elegendő, soknak egyáltalán nem tűnik sem ránézésre, sem elolvasva. Mindenről annyit tudunk meg, amennyit szeretnénk, vagy legalábbis amennyit Karinthy szeretne elmondani nekünk például katonaságról, kártyáról, pénzről, sportról, élelemről, közlekedésről, képzőművészetről vagy éppen házasságról, sőt, az olvasókról. Az embernek olyan érzése támad, mintha a kiadvány célja a hétköznapi polgári élet legfontosabb fogalmainak magyarázata lenne. És ha jobban belegondolunk, így is van, a képzettársítások pedig remekül illenek a leírt fogalmakhoz, többségük nemcsak a XX. század elején, de ma is érvényes asszociáció. 

Olyan jellegzetes karinthys megállapításokat olvashatunk a kis kötetben, mint: "Pénzkérdés, mikor az egyik ember azt kérdezi a másiktól, nincs egy koronád holnapig ? Pénzfelelet, nincs.", "Más kárán tanul az okos. Például ha valaki franciául tanul, az az apjának a kára, mert neki kell fizetni a tanárt.", vagy az egyik kedvencem: "Kávéház. Tágas helyiség, melyben írók eszik egymást." Ha némelyik mondat ismerősnek hat korábbi olvasmányainkból, annak egyszerű oka van: az Együgyü lexikonnal egyazon évben jelent meg a magyar irodalom mindmáig legkitűnőbb stílusparódiáit felvonultató gyűjtemény, az Így írtok ti. Érdemes mindkettőt újra és újra kézbe vennünk.


A kötet adatai: Karinthy Frigyes: Együgyü lexikon. Háttér Kiadó, Budapest, 1997.

Megjegyzések