Mókuskaland szárazon és vízen

 

A nyolcvanas évek elején egy ország nézte a televízióban Misi Mókus kalandjait, először bábsorozatban, majd egész estés bábfilmben. A kalandvágyó mókusnak Kútvölgyi Erzsébet kölcsönözte a hangját. Tersánszky Józsi Jenő történetét Mészöly Miklós igazította át. Persze addigra az eredetit már mindenki jól ismerte, hiszen 1953-as első megjelenése után a Móra Kiadó már az ötödik kiadást publikálta. Nekünk is ez állt a könyvespolcunkon, Róna Emy borítójával és rajzaival.

A huszonnégy fejezetből álló, nyolcvannyolc oldalas meseregény főhőse, címszereplője Misi, a mókus, aki az erdő egyik hatalmas fájának tágas, kényelmes odvában született négy kis testvérével együtt. Ő volt mind közül a legvirgoncabb, legnagyobb. És ami a leginkább megkülönböztette őt bármely rokonától: fekete farka. Rókus Mókus bácsi, a mókusok társadalmának legöregebb és legtapasztaltabb tagja szerint ez a különös ismertetőjel óriási szerencse, viselője nagy tettekre hivatott.

A jóslat hamar beigazoldóik, hiszen Misi egy idő után elunja az iskolába járást, a folytonos télire való gyűjtögetést, és elindul, hogy megtalálja az örökké termő fát. Útja során számos kalandba keveredik. Egy madarász elfogja és a boltjába viszi, ahonnan először egy kisfiúhoz kerül, ám nem akar örök életére egy kalitka foglya lenni, így megszökik. Egy hajó potyautasaként sikerül eljutnia a nagy folyam partjára, ahol egy Bumba nevű majommal találkozik. Innen közösen mennek tovább, izgalmak közepette, hogy Kacifánt, az okos elefánt segítségével eljussanak egy Apa-pirra-soka-tir nevű bölcs fakírhoz. Misi egyedül indul tovább, hogy felfedezze az örökké termő fát. Távol élő rokonaival találkozva nagy igazságra jön rá. Hogy mi ez? Azt megtudhatjátok a regényből, mint ahogy azt is, hogyan végződik mókusunk vándorlása.

Bár Tersánszky az ötvenes években menedéket keresett a gyermekirodalomban, könyve bizonyítja, hogy ebben a műfajban is otthonosan mozgott. A kiadó annak idején öt éven felülieknek ajánlotta a kötetet, amit a már olvasni tudó gyerekek nyugodtan kézbe vehetnek, de kisebb vagy folytatásos esti mesére vágyó nagyobb gyerekeknek is felolvashatjuk. Pár estére garantált élményt nyújt. 


A kötet adatai: Tersánszky J. Jenő: Misi Mókus kalandjai. Móra Könyvkiadó, Budapest, 1975.

Megjegyzések