Varázslatos focisták

 

Szeretem a hazai kortárs irodalmat, mégse mondhatom, hogy jól ismerem. Erre főleg a könyvtári és antikváriumi bóklászásaim alkalmával döbbenek rá, amikor a kezembe akad egy olyan kötet, amiről még korábban nem hallottam, nem olvastam. Pláne amikor olyan szerző munkájára bukkanok, akinek egyébként ismerem más műveit. Így vagyok Petőcz Andrással is, akinek a minap szereztem be egy ifjúsági regényét, a 2002-ben megjelent Kalandjaim a Mágusképzőnt.

Azóta persze tudom azt is, hogy a húsz éve megjelent történetnek több folytatása is van. 2003-ban például ugyancsak a Móra Könyvkiadó Zsiráf Könyvek sorozatában jelent meg a Vészhelyzet a Mágusképzőn. Fel is került a listámra. Hamarosan arról is írok pár sort.

No de előbb lássuk az első kötetet! Azt eddig is tudtam, hogy Petőcz remekül ír felnőtteknek. Ezt a röpke 60 oldalt egy szuszra végigolvasva már állíthatom: legalább olyan jól ír gyerekeknek is. A könyv előnye, hogy minden korosztály kézbe veheti az élmény biztos tudatában. Nem több, mint amit első ránézésre ígér, de amilyen rövid, olyan tartalmas. Oldalról oldalra lesz egyre izgalmasabb, mégis megmarad könnyednek. Nem válik nyomasztó varázslótörténetté.

A regény elbeszélője Tajtékos, a Vörösvári Úti Általános Bűvész- és Mágusképző Bentlakásos Iskola, röviden a Mágusképző 6. b osztályos tanulója. Ahogy a nevéből láthatjuk, ez az iskola nem átlagos, hiszen tanítanak olyan tárgyakat is, mint a matematika, biológia, földrajz, kémia, irodalom, történelem, mint ahogy a kerületben máshol, de azokban a sulikban nincs se focitan, se pálcatan, a nemláthatikáról, kuglimetikáról és fizimiskáról nem is beszélve. Az intézményt Árkosi Mátyás alapította száz éve, és azóta is ő az igazgatója, ami szintén egyedülálló jelenség.

És ha ez még nem lenne elég, az ódon falak között bizony izgalmas dolgok zajlanak. Hát még a falakon kívül! A 6.b-sek ugyanis rendszeres résztvevői a Hunor Tér Kupa, azaz a Hunor Téri Nem Hivatalos Kispályás Labdarúgó-bajnokság meccseinek. Teszik ezt úgy, hogy szigorúan tilos elhagyniuk az iskola területét. Na persze amiről az igazgató nem tud...

De miért ez a nagy szigor? Miért nem mehet senki a falakon kívül? Ennek is megvan az igen komoly oka. S hogy jön mindehhez Gőgh Lajos? Egyáltalán ki ő? És vajon hogyan nyerik meg a srácok a focikupát? Sikerül-e a kedves, de nem elég határozott Erzsi néni után Bagyulának, a vadállatnak rendet teremteni az osztályban? Mindez kiderül a regény végére. 

Ami nagyon tetszett ebben a kis kötetben, az elsősorban a szerző humora, például a névadásban. Ott vannak mindjárt a 6. b focistái: Puska Feri, Mara Donna, Krójf Jancsi, Cinadin Cidan, Hidegkurta Nándi, Eu Zebio és Ron Aldo. No meg a képtan tanára, Nézy Jenő. Árkosi Mátyás nevét aligha kell magyarázni. A szöveget Kelemen István rajzai teszik még élvezetesebbé. 

Aki még nem olvasta a könyvet, mindenképpen vegye kézbe, mert megéri. Aki most ismerkedik Petőcz András munkásságával, nyugodtan kezdheti ezzel a kötettel. Első könyvnek remek választás.   


A kötet adatai: Petőcz András: Kalandjaim a Mágusképzőn avagy hogyan nyertük el a Hunor Tér Kupát. Móra Könyvkiadó, Budapest, 2002.

Megjegyzések