Előre is elnézést kérek a címért, mert mégsem illik csak úgy csípőből ledanizni egy nálam 11 évvel idősebb embert, pláne ismeretlenül, ám jó okom van rá, hiszen őt mindenki csak így emlegeti. Ráadásul én is apuka vagyok - bár eggyel kevesebb gyermekem van, mint neki -, akárcsak ő. Ezért bátorkodom tehát így utalni rá.
Jó okom van arra is, hogy pont egy Varró-kötetet ajánlok most a kedves olvasók figyelmébe. Ez az ok pedig nem más, mint a szerző immáron 45. születésnapja, aminek alkalmából Isten éltesse őt sokáig. És mivel is lehetne ünnepelni egy könyvajánló-blogon valakinek a születésnapját, ha nem egy rövid ismertetővel?
Bármilyen hihetetlen, Varró Dániel meseregénye, a Túl a Maszat-hegyen jövőre már 20 éves lesz. Megjelenése óta számos gyereknek - 3-tól 99 évesig, akiknek a kötetet felelős szerkesztőként jegyző Parti Nagy Lajos olvasásra ajánlja, és akinek buzdításához most én is csatlakozom - jelentett maradandó élményt. Muhi Andrisnak a pacák birodalmában tett kalandos utazása a kortárs magyar gyermek- és ifjúsági irodalom egyik legjobbja, ezt bátran állíthatom. 2003 óta készült belőle zenés kalandlemez, báb-musical, élőszereplős változat és hangoskönyv is, olyan kitűnő szerzők-előadók jóvoltából, mint Presser Gábor, Garas Dezső és Mácsai Pál. A színdarabhoz az a Teslár Ákos is írt szövegeket, akinek a kötet ajánlása szól. Ő volt az, aki kitalálta a történetet.
No de nem csak ő szerepel a sztoriban. A költő, amellett, hogy mesélőként áll elénk, szintén feltűnik, egy zsugázó társaság ötödik tagjaként. Ezt a társaságot látogatja meg Muhi Andris, a mese hőse, hogy elkérje egyikük, a Lajhár mobiltelefonját. Andris a Törpe utca 6-ban lakik, túl a Német-völgyi úton, de a Paca árkon innen. Az óvodában összebarátkozik Maszat Johannával, azaz Jankával, akivel hamar összebarátkozik. Aztán iskoláskorúak lesznek, és egy darabig nem hallanak egymásról. Ám egyszer Andris levelet kap Pacarétről, és innentől válik igazán izgalmassá a történet. Elhatározza ugyanis, hogy elmegy a távoli Szeplő utca 7-be, meglátogatni rég nem látott barátját. Ha az olyan egyszerű lenne!
Hősünk útja során mindenféle érdekes alakkal találkozik. Az őket bemutató versbetétek akár önálló művekként is megállnák a helyüket, bizonyítja ezt az is, hogy nem egyet hallottam már versmondó versenyen, ahol nagy sikert arattak. No de visszatérve a sztorira, Jankát hideg, szappanszagú kezek orvul elragadják, és meg akarják fürdetni. S hogy mi történik ezután? Azt már derítsétek ki magatok, hiszen ez az Író Olvasó blog, nem pedig a Kötelező olvasmányok röviden.
Amúgy a Maszat-hegy már bevett kötelező olvasmánynak számít. Bizony ám. És milyen jó, hogy az! Hiszen lehetne-e jobb könyvekkel megszerettetni az olvasást, mint kitűnő kortárs szerzőink műveivel? Ennek a kötetnek mindenképpen ott a helye a polcon és az irodalom tankönyvekben. Az a jó benne, hogy szülők és gyerekek együtt olvashatják, közös élményt merítve belőle. A gyerekek a stílust és a történetet, az irodalomkedvelő felnőttek ezek mellett a verselést és a szövegben lévő utalásokat díjazzák igazán. Na meg nem utolsó sorban Varró Zsuzsa, a szerző nővérének rajzait.
Nekem nagyon tetszenek a versbetétek, különösen a Régi, simlis pókeres, a Mért üres a postaláda mostanába?, a Pali kalóz és a Szösz néne. Amikor olvasok, mindig figyelem az utalásokat más történetekre, azok szereplőire, ismert versekre, dalokra, személyekre. Persze ezeket nem mindig veszem észre, de ha igen, az mindig a felfedezés örömével hat. És Varró Dani ezekkel nem bánik szűkmarkúan. Remekül választja ki a fejezetek elején olvasható idézeteket, Badar madárhatározója tényleg badar, a tizenkettedik fejezetben zajló nagy küzdelmet a hosszú verssorok révén epikus harccá varázsolja, az utóhangban utal forrásaira, a verssorokban ráismerhetünk például Petőfi egy-egy mondatára, a mókás nevű szereplők között pedig feltűnik Turgenyev, a burgonya és Morzsányi Géza, akinek a Magvető legendás igazgatójával való egyezése nem csupán a véletlen műve.
Ennyit a kötetről, amit bátran ajánlok mindenkinek elolvasásra, legyen bármilyen korú. Varró Daninak még egyszer boldog születésnapot, nekünk, olvasóknak pedig még sok remek kötetet kívánok!
A kötet adatai: Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen. Muhi Andris és a pacák birodalma. Magvető Könyvkiadó, Budapest, 2003.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése