A Gold Book Kiadó tavaly írta ki első - és biztosan nem utolsó - történelminovella-pályázatát, amelyre nem várt mennyiségű munka érkezett. A háromtagú zsűri - Mocsári Péter, Békési József, Cs. Szabó Sándor - 72 pályázó 83 művét bírálta el, és így született meg a végső sorrend. A novellákból tízet kötetbe szerkesztve adtak közre: az első 3 helyezett és még 7 szöveg kapott helyet a több mint 300 oldalas, de még nem elrettentő méretű könyvben.
Végigolvasva az írásokat, egyetértek az ítészek döntésével, ami a dobogósokat illeti. Háromszéki Nándor a témát komolyan véve, mégis könnyed, humoros stílusban mutatja be Savoyai Jenő herceg felemelkedését, azt, ahogyan a francia udvarból az osztrák táborba "igazolt át". A címadás is mesteri, hiszen bár sejtettem, végig izgalomban tartott, mi is lehet Az abbé ajándéka. Koppány Tímea novellájának főhőse Barra Imre ifjú kolozsvári orvos, akinek feltett szándéka az élete árán is megvédeni Ferenc császár ifjú feleségét, Karolina Augusztát. Csak így sikerülhet Az alkotmány megmentése. Barra doktor küldetéséhez nem akármilyen társként csatlakozik kollégája, az ifjú Bugát Pál. Osztrogonácz Miklós a Szent István korában játszódó regénytrilógiája révén jutott el az olvasókhoz. Pályázati munkájának témája Becsei Vesszős György pokoljárása. Ez a felkavaró, szélsőséges érzelmeket kiváltó 14. századi történet Nagy Lajos király nápolyi bosszúhadjárata után veszi kezdetét. Az egykori lovag vezeklésként akar leereszkedni az írországi Szent Patrik-purgatórium barlangjába, hogy ott elnyerje bűnei méltó büntetését. S ha ez a halál és az örök kárhozat? Azt is vállalja.
Bodnár Gyöngyi kisprózájában, Az aranyszeműben a kétszeresen megözvegyült harcos, Ketel, Ilek vezér fia beleszeret egy fiatal lányba, és útnak indul, hogy megszerezze magának. Vajon sikerül neki? Szőllősi-Kovács Péter írása, a Siralmas ének már címével utal a cselekmény idejére, a tatárjárás éveire. A székely Bóta és Csöged megtámadják a mongol hódítók egyik táborát - jó okkal. A hegy mártírja címszereplője Szent Gellért vértanú püspök, akinek halála foglalja keretbe életének történetét. Nagy Adrienn 1015-től, a királyi udvarba érkezésétől Imre herceg nevelésén át az ifjú tanítvány, majd uralkodó atyja elhunytáig mutatja be az Itáliából érkezett bencés szerzetes sorsának alakulását, lezárva a tragikus véggel. Mintha az utolsó pillanatokban leperegne előtte élete filmje. Forrai Márton egy napjainkhoz jóval közelebbi korba kalauzolja olvasóit. Az 1879-es nagy szegedi árvízben egy régen halottnak vélt költő, Holt versek poétája tűnik fel, akit egy Török Ádám nevű detektív le akar tartóztatni. Akár Zrínyi Miklós is lehetne Végvári Edina novellája, a Szigeti vértek hőse, ezúttal mégsem ő áll a középpontban. 1556-ban, a költő és hadvezér dédunoka által megénekelt események előtt 10 évvel járunk. Szigetet Horváth Márk irányítja. Három bátor emberét, Warga Jóskát, Kocsis Palkót és Balogh Lászlót fontos küldetéssel bízza meg. El kell jutniuk Kanizsára, hogy uruk nevében segítséget kérjenek az ottani erősség élén álló Zrínyitől. Pető Zoltán neve nem ismeretlen számomra, bár most olvastam tőle először. Van mit pótolni, ahogy a többiek esetében is. Az utolsó kagán a honfoglalás korába repít vissza. Barsz kagán első asszonya azt várja az idős táltostól, Tarmacsutól, hogy elmondja, milyen látomást kapott Istentől. Valóban a haldokló nagyúr fia, Kajd lesz az új vezető, vagy bátyja, a kereszténységet felvett és bolgár lovasaival fenyegető Kovrat ragadja magához a hatalmat? Ezt Árpád, a magyarok fejedelme sem hagyhatja szó nélkül. Elküldi követeit, Jutocsát és Botondot az avarok táborába, hogy tárgyaljanak a jövőről. A kötet záródarabja, a Tetemfa Zotmund és varégjainak történetét mondja el Varga G. Dániel tolmácsolásában. István király halála után Endre és Levente hercegek, Vazul fiai visszatérnek az országba, hogy szembeszálljanak Orseolo Péterrel, a velük érkező testőrkapitány és csapata pedig feladatot kap: el kell temetniük a Vata és emberei által Agriában legyilkoltakat, dacolva a borzalommal, amihez foghatót még nem láttak.
A Mocsári Péter által összeállított, Békési József szerkesztette, Hegyi Péter borítójával ellátott Sebzett lelkek antológiát minden, a magyar történelem iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, különösen azoknak, akik szeretik más szemszögből, akár alulnézetből megismerni az elmúlt korok írói fantáziával megfűszerezett eseményeit.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése