Pikárdiából a történelembe

 

Cs. Szabó Sándor újabb életrajzi regényét, a Kálvint már sokan várták. Az a szerencse ért, hogy én kaptam meg az első dedikált példányt, ami annak rendje és módja szerint felkerült a polcra - aztán jó ideig ott is maradt. Végül csak levettem, és elolvastam a félezer oldalt. Nem meglepő talán: megérte.

Akinek volt már a kezében a kétkötetes Luther-regény vagy a Kálvin asszonyi szívekben novelláskötet, tudja, mire számíthat, ha kinyit egy reformációs témájú Cs. Szabó-kötetet: kitűnő, alapos korrajz, nem pusztán dramatizált eseménytörténet, annál jóval több. A szöveg él, és a cselekmény filmszerűen lepereg előttünk. A történet nem a kis Jehan Cauvin születésével kezdődik, hanem életének első nagy drámájával, édesanyja korai elvesztésével. Tanulmányait is nehéz körülmények között, folyamatos létbizonytalanságban végzi, mégis vigaszra talál a tudományban, tehetségét felismerő tanárai pedig kiemelik a többiek közül. A Noyonból jött pikárd fiúból elismert, nagynevű tudós válik, aki sokak elismerése mellett nem kevesek ellenszenvét vívja ki.

Kálvin élete konfliktusokkal teli. Ahogy haladunk előre a történetben, láthatjuk, hogy sokszor abban sem biztos, nem kell-e elhagynia a várost, ahol él. Akár már másnap, sőt, néhány órán belül. Hitjavító munkájával egyre több barátra, tisztelőre, követőre tesz szert, miközben számos vitába keveredik, akár az őt támogatókkal is. Közben folyamatosan betegségek sújtják, és bár megnősül, boldogsága sosem lesz maradéktalan. 

A regényben a reformátor munkássága mellett megismerhetjük személyes kapcsolatait is a maguk valójában. Örömeit és fájdalmait, a jót és rosszat, dicsőséget és meghurcoltatást. Nemcsak a hozzá közel állók elvesztését, de több döntésének következményeit is fájdalmasan éli meg. Ami nekem különösen tetszett, az a Szervéttel való ádáz vitája és annak drasztikus lezárása, pontosabban az, ahogy Kálvin lelkében tusakodik. Ezért sem tarthatjuk egyértelműen pozitív vagy abszolút negatív történelmi személyiségnek. Ember volt ő is, minden erényével és hibájával együtt, hasonlóan kortársaihoz, akikről néhány hasznos információt tudhatunk meg a könyv végén. 

Akit érdekel a korszak eszmei háttere, az idézett szövegek forrásaival kezdheti az ismerkedést, és az azokban említett más művekkel folytathatja. Előtte mindenképpen érdemes elolvasni ezt a Lente István művészi borítójával ellátott remek könyvet.


A kötet adatai: Cs. Szabó Sándor: Kálvin. Regény. Harmat Kiadó - Kálvin Kiadó, Budapest, 2023.

Megjegyzések