A magyar nagyasszonyok sorában előkelő helyet foglal el Zrínyi Ilona, akit főleg a munkácsi vár hős védelmezőjeként tart számon a történelmi emlékezet. Életének ezzel a szakaszával zárul Bányai D. Ilona 2020-ban, a Zrínyi Kiadónál megjelent ifjúsági regénye, amely 1655-től,12 esztendős korától 1688-ig, Munkács kényszerű feladásáig nyújt betekintést a főhősnő életébe.
Ilona az ország egyik leggazdagabb családjába született Zrínyi Péter és Frangepán Katalin lányaként. Bármit megkaphat, amit szeretne, ám neki is vannak kötelezettségei. Férjhez kell mennie, a jövendőbelijét pedig nem ő választja meg. Szülei számára a leendő férj kiválasztásánál az ország sorsa a legfontosabb, hogy vejük által elérjék céljukat, és az uralkodó, Lipót császár ellen sikeresen lépjenek fel. A történetben a szerelmi szál mellett a politikai machinációk, csatározások és a fegyveres harcok alkotják a fő vonulatot.
Bár a regény fikciós műfaj, és ebben a kötetben is vannak kitalált szereplők, a karakterek többsége valós, jellemük jól tükrözi azt, amit ma tudunk róluk. Láthatjuk, hogy a történelem és az élet önmagában is érdekes, nem kell feltétlenül újraírni ahhoz, hogy az olvasókból érzelmeket váltson ki. Persze a szerző nemcsak a puszta tényekre szorítkozik, és nem ír le minden eseményt részletesen, néha csak egy-egy mondattal utal arra, ami történt, nem bocsátkozik hosszadalmas leírásokba. Ez fontos, ha valaki elsősorban fiataloknak szánja a művét. A célközönség megszólítását segíti a borító és Szép-Bíró Erika illusztrációi is. És ha az olvasót jobban érdekli a téma, utánanézhet például tudományos munkákban.
Zrínyi Ilonának 45 éves koráig több szerepben kell megfelelnie: gyermekként, házasulandó hajadonként, feleségként, menyként, anyaként, és mindennek tetejébe még családfőként, várúrnőként is. Legkedvesebb rokona, egyben példaképe nagybátyja, Miklós, a hadvezér és költő, akinek halála életének első nagy tragédiája. Rákóczi Ferenccel kötött házasságát anyósa, Báthory Zsófia ellenséges magatartása árnyékolja be, és Thököly Imre oldalán sem lehet maradéktalanul boldog. Mindkét férje katonaember és politikus, akik folyamatosan keresik a szövetségkötés lehetőségét a franciákkal és a törökkel a Habsburgok ellen, összeesküvésben vesznek részt, várakat ostromolnak, sőt, hadjáratot indítanak a belső ellenséggel szemben. A regényt átszövi az intrika, a bizalmatlanság, az árulás, a vallási türelmetlenség, de a furfang és a leleményesség sem hiányzik a kor embereiből. Ez egyébként üdítően hat, árnyalja azt a képet, ami ezekről az évtizedekről olvasva kialakul bennünk.
Történészként különösen tetszett a könyvben, hogy a szerző a nagyhatalmú férfiakat a maguk gyarlóságaival együtt ábrázolja, egyiküket sem akarja makulátlan hősként feltüntetni. Látjuk, hogy sok esetben saját érdekeik mozgatták őket, és ha életük veszélyben forgott, hús-vér emberekként némelyikük a szövetségesi hűséget is sutba dobta, hogy mentse magát. Ugyanolyan esendők voltak, mint bármelyikünk, csakhogy sokkal nagyobb volt a befolyásuk az eseményekre, éppen ezért nehezen bocsátjuk meg némely döntésüket.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése