A világ legtöbb példányban eladott könyve valójában nem is egyetlen könyv, hiszen a Biblia neve könyveket jelent. Az ó- és újszövetségi írások gyűjteménye 3,9 milliárd példánnyal vezeti a listát, ám túlzás lenne azt állítani, hogy legalább ennyien el is olvasták, elejétől a végéig. Töredelmesen bevallom: én sem. Hogy miért? Főleg azért, mert nem egy könnyű olvasmány, aminek betűit az elsőtől az utolsóig falhatjuk, mint egy regényét.
Bármelyik kiadást, fordítást vesszük kézbe, azt rögtön megállapíthatjuk, hogy egy vaskos könyv, ami ráadásul régi, és tele van apró betűkkel, helyenként lábjegyzetekkel is. Na de ezért ne rettenjen vissza senki! Érdemes megismerkedni a Könyvek Könyvével, még akkor is, ha ez az ismerkedés életünk végéig tart. Hiszen ez egy olyan mű, amit nem lehet csak úgy visszatenni a polcra, mondván: na jó, ezt is letudtam. Aki egyszer komolyan rászánja magát az elolvasására, ahhoz, hogy meg is értse és átérezze a tartalmát, időről időre újra bele fog lapozni, visszatér bizonyos részekhez, újraolvas egyes igehelyeket, akár fejezeteket vagy teljes könyveket, és rendszeres bibliaolvasóvá válik.
Részben ez a célja az új-zélandi Bibliatársulat által kiadott, Magyarországon a Kálvin Kiadó gondozásában megjelent kalauznak, ami már a címével is sugallja: túlélőkészletet, biztos fogódzót ad a Szentírás elolvasásához. A vékony, közérthető és színes kötet eredeti nyelven is élvezetes lehet, a hazai olvasók számára pedig Koczó Dávid fordítása szolgál mankóként a monumentális munka megismeréséhez.
Aki igazán közeli kapcsolatba szeretne kerülni Istennel, sosem hagyja, hogy a Bibliája poros legyen. Ehhez komoly elszánás kell, és ha a kezdeti elhatározás megvan, azt még mindig érdemes erősíteni, akár egy ilyen jellegű, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt hasznos kötet segítségével. Érdemes újra és újra fellapozni, például akkor, amikor adott élethelyzetben vagy aktuális érzésünkhöz igazodva keresünk egy-egy részletet.
Mindig nagy kérdés: hol is kezdjem az olvasást? Haladjak sorban, az első oldaltól az utolsó felé? Vagy időrendi sorrendben, ami azért hasonlít az előző módszerhez? Esetleg kezdjem a könnyebben befogadható könyvekkel, és így haladjak a nehezebbek felé? Talán nem meglepő annak, aki kért már ilyen tanácsot a témában nála jártasabb, hívő embertől. A könyv is egyértelműen a harmadik megoldást javasolja.
Felnőtt korban megkeresztelkedő emberként két fejezetet nagyon hasznosnak találtam. Ezek a gyerekeket is segíthetik az eligazodásban, a könnyebb megértésben. Az egyik a Biblia történetét mondja el dióhéjban, áttekintve az egész históriát a teremtéstől János evangéliumának megírásáig, míg a másik az Ó- és Újszövetség könyveinek tartalmát ismerteti röviden. Így nagyjából tudhatjuk azt is, hogy melyik eseményt hol keressük. A kötet végén található kisszótár szintén segítséget ad, a Bibliában előforduló és magyarázatra szoruló szavak jelentését adja meg. Az utolsó oldalakra pedig jegyzetelni lehet. Bízom abban, hogy aki a Túlélőkészletet kézbe veszi, legalább olyan gyakran forgatja majd, mint a Szentírást. És ha így lesz, máris léptünk egy nagyot előre.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése