Cs. Szabó Sándor Árpád-kori történelmiregény-sorozata sokak kedvence lett az évek során, és mindig vannak, akik újonnan fedezik fel maguknak. A sorozathoz csatlakozik ugyan, ám önállóan is olvasható és érthető Tíz lövő, tíz asszony, amelynek cselekménye a 924. évben játszódik, valahol Itáliában. A magyarok Szalárd vezér irányításával győzelmet aratnak, ám egy keszi tized leszakad a seregtől, és a hazautat keresi, miközben számos akadállyal szembesül. A család feje, a korosodó nemzetségfő, Tege vezeti a tizedet, azaz szállásának hadra fogható férfiait. Ő még a régi, keleti hazában született, lövői viszont már a napnyugati úrságban.
Míg férjeik, fiaik, unokáik a hadban járnak, a szállás népe, az otthon maradt idősebb szülők, nagyszülők, asszonyok, lányok és fiatalabb fiúk Szente asszony szava alatt állnak, aki ura távollétében próbál helytállni. Nem is lenne nehéz dolga, ám azzal szembesül, hogy a csak általa ismert (?) szellemfáját valaki megcsonkította, rontást hozva a falura, és veszélybe sodorva legidősebb életben maradt fiát, Ketüdöt, akinek lepényét a nyír alá temette. Nem is sejti, hogy a kettős átok valóban hat, nemcsak a falu népére, de a hadiösvényen járókra is.
A szállást egy fekete kabar tized szállja meg, rákényszerítve magát a szeretteiket hazaváró, szinte védtelen "vendéglátókra", míg Itáliában a lövők túlerőbe ütköznek, és maga Tege is veszélyesen megsebesül. Közben otthon egy asszonyt megfosztanak a tisztességétől, egy másik pedig férje után vágyakozva, az ő felemelkedését remélve más férfivel hál. A nemzetséget az idegenbeli és hazai megpróbáltatások mellett a belső ellentétek is veszélybe sodorják.
A történetben megelevenedik az ősi hitvilág: találkozunk tudományossal és halottlátóval, a holtak lelkét átdobolják a túlvilágra, a nyugtalan lelkek a földön kóborolnak, a seblázzal küzdők tusakodnak, mintha hadban lennének, álomban az árnyéklelkek elhagyják a testet, és a távolban járnak. Akik már olvastak erről a korról szóló regényt, akár az Árpád-kori sorozatból, azoknak ezek mind-mind ismerősek. Mint minden szépirodalmi műben, itt is fontos szerepet kap az alkotói képzelet, hiszen a szereplők ebben a formában sosem léteztek, a szerző barátai viszont, akikről figuráit mintázta, hús-vér emberek, felruházva a regénybeli karakterek tulajdonságaival.
Hogy még jobban átélhessük a történet hangulatát, abban a szöveg mellett segít Szendrei Tibor mester kiváló borítója is. És bár a kötet puha borítóval jelent meg, tartalmával és színvonalával is jól illik a keményfedeles kötetek közé. Ami kifejezetten tetszett benne, hogy az eddigiektől eltérően az eseményeket más nézőpontból, a keszi szállás lakóinak szemszögéből mutatja be, főszereplői között pedig nem találunk egyetlen korabeli "hatalmasságot" sem. Szóval alulnézetből közelíti meg a lényeget. Közben a kabarok mellett találkozunk böszörményekkel, azaz muzulmánokkal is. Aki még nem ismeri a sorozatot, és kézbe veszi ezt a könyvet, garantáltan kedvet kap ahhoz, hogy a többit is elolvassa.
A kötet adatai: Cs. Szabó Sándor: Tíz lövő, tíz asszony. Gold Book Kiadó, Debrecen, 2023.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése