Az apaforradalom elkezdődött

 


A Baba-Apa csoport 2015 decembere óta működik a Facebook-on. Az immár több mint 17.000 taggal rendelkező online közösség tagjait sok egyéb dolog mellett a kölcsönös bizalom köti össze. Rendszeresen fogalmaznak meg olyan, akár a gyermekvállalásra, a mindennapi életre vagy a családi problémákra vonatkozó kérdéseket, amelyekre rendszerint segítő válaszok érkeznek. Ebben a férfiak alkotta csoportban közös az is, hogy sok a belső szóhasználattal élve "nem babatéma", így gyakorlatilag bármiben lehet jótanácsot, segítséget kérni; lényeg az udvarias, korrekt véleménycsere. Ez a támogató közeg tette lehetővé azt is, hogy a 2024-es apák napját követően, az egyik apatárs bejegyzésén felbuzdulva elindított #apasztorik posztsorozatban 130 történet szülessen arról, ki hogyan élte meg a gyermekkorát, milyen volt a viszonya az édesapjával. Ahogy gyűltek a sztorik, megerősödött az elhatározás: ezeket érdemes lenne könyv formájában is közzétenni. Végül 61 rövidebb-hosszabb visszaemlékezés került a kötetbe. Ezek egy része megdöbbentő, némelyiket olvasva a hideg kirázott, hogy ilyen gyermeki és családi sorsok is voltak, illetve vannak sajnos ma is; volt, amelyik könnyeket csalt a szemembe, és akadt köztük egy-kettő vidám is azért. Némi tanulsággal mindegyik szolgált, kivétel nélkül. A vallomásokat szépirodalmi idézetek és dalszövegekből vett sorok, valamint Madarász Gergely és Street Gábor Huba illusztrációi tarkítják.

A könyv második része a #Segítség, apa vagyok! címet viseli. Ez egyfajta útmutató az apasághoz, segítség a családi élethez, akár gondunk van, akár szeretnénk elmélyedni valamilyen témában. Megtudhatjuk például, milyen ingyenes orvosi, korai fejlesztési, pedagógiai és pszichológiai, egészségügyi, jogi, pénzügyi tanácsadói lehetőségek állnak rendelkezésünkre, ha elakadnánk, szakértő segítségre van szükségünk. Olvashatunk az önismeret, az önfejlesztés különböző módjairól, arról, hova fordulhatunk krízishelyzetben, milyen segítő civil szervezeteket tudunk felkeresni. A végtelenségig bővíthető könyvajánlóban 85, a korábbi témákhoz kapcsolódó szakkönyv, ismeretterjesztő munka pársoros, egy-két mondatos ismertetőjét olvashatjuk. Ezt egy szépirodalmi lista mellett film- és sorozatajánló egészíti ki.

Az utolsó oldalakon a csoport életével ismerkedhet meg egy kicsit közelebbről az olvasó. Egy olyan csoportéval, amely nem akármilyen teljesítményt tudhat maga mögött, hiszen a könyv közösségi finanszírozásban, több mint 200 apa aktív és támogató hozzáállásával, sokak önzetlen munkájának köszönhetően valósult meg. Öröm egy ilyen közösséghez tartozni, és teljesen természetes volt számomra is, hogy felajánljam a segítségemet a szöveggondozásban. Az utolsó korrektúrakörben végül árgus szemekkel figyelve, betűről betűre olvastuk át az anyagot, és javítottuk, amit még szerintünk kellett. Köszönet illeti a borítótervezőket és az óriási munkát magára vállaló Rácz Édua Anna tördelőt is.

Hogy ez a könyv milyen értéket képvisel, mutatja az is, hogy kik írtak hozzá ajánlásokat. Nos, megtisztelt minket gondolataival Bácsi Péter, világ- és Európa-bajnok, olimpikon birkózó, Balatoni József "Jocó bácsi", Dingir Inanna, azaz László Károly ketrecharcos, párkapcsolati tanácsadó, Janklovics Péter színész, humorista, Kassai Lajos lovasíjász, Kiskovács Attila imprószínész, Lackfi János költő, író, Őze Áron, Jászai Mari-díjas színész, rendező, Péterfy Gergely, József Attila-díjas író, forgatókönyvíró, Süveges Gergő újságíró, Szobácsi Gergő humorista. Bevezetőt írt Lippai Roland coach, ultrafutó, hasznos útravalóval látta el az olvasókat Steigervald Krisztián generációkutató, és az apai örökség kapcsán Puzsér Róbert publicista, kritikus is "megszólalt" néhány bekezdés erejéig. Azért ez nem akármilyen névsor. Azóta több visszajelzés érkezett jeles szakemberektől és a célközönségtől, apatársainktól. Egyikük egyetemi oktatóként azt írta, ennek a könyvnek nála biztos helye lesz az ajánlott irodalom listán. Szóval ebből a lelkesedésből, közös erővel összeállított, szeretettel készült kiadványból egyik napról a másikra "szakirodalom" lett. Kell ennél nagyobb dicséret? 

Ha kedvet kaptál elolvasni, szeretnéd meglepni szerettedet, ismerősödet, akár még karácsonyi ajándéknak is megrendelheted. Van még pár példány az első kiadásból. Biztos vagyok benne, hogy lesz igény az újranyomásra. Ha a könyv elnyerte a tetszésedet, add kölcsön másnak, terjeszd a hírét! Ha pedig apa vagy, de még nem léptél be a csoportba, tudod, hol a helyed. 😏  


A kötet adatai: Tóth Adorján - Street Gábor Huba (szerk.): Apák. Magánkiadás, Budapest, 2024.

Megjegyzések